SODALI BÖREK - YALANCI SU BÖREĞİ

Su böreğine bayılıyorum.Hiç açmayı denemedim.Hazır yufka ile yapılanı gerçeği gibi olmasada yakın bir lezzet yakalıyorsunuz.Bu nedenle ben bu böreği çok sık yapıyorum.Hazır su böreği yufkası ile de denedim.O da çok lezzetli oluyor.Daha sonra onu da hazırlayıp yayımlayacağım.Bu tarifim çok hafif ve lezzetli mutlaka denemelisiniz.Şimdi tarife geçeyim.

Sevgiyle kalın, 

 

 

Malzemeler:

4 adet hazır yufka

3 su bardağı lor peyniri

1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri

2 adet maden suyu (2 su bardağı soda)

1 tatlı kaşığı pulbiber

1/2 demet maydonoz

1/2 demet dereotu

2 çorba kaşığı tereyağı

2 adet yumurta

yeterince tuz

                          

Yapılışı:

Tereyağını erittim çukur bir kaseye aldım.Üzerine maden suyunu ilave ettim.Karıştırma teli ile karıştırıp,üzerine yumurtaları kırdım.Tereyağı kızgın olacağı için bu sıraya uymazsanız yumurtalar pişer.

Rendelenmiş kaşar peyniri,lor peyniri(çökelik)siz beyaz peynir de kullanabilirsiniz,ince kıyılmış maydonoz ve dereotu,yeterince tuz,pulbiber ilave edip güzelce  karıştırdım.

Teflon 32cm'lik bir tavayı çok az tereyağı ile yağlayıp,üzerine yufkalardan bir tanesini yaydım.Yufkanın kenar kısımları dışarıya sarkıyor.Yufkanın içine hazırladığım peynirli karışımın yarısını eşit miktarda yaydım.Üzerine yufkalardan bir tanesini ikiye böldüm.Bir parçayı iri iri didkledim.Üzerine hazırladığım yağlı sodalı karışımdan gezdirdim.

Üzerine bütün bir yaprak yufka yerleştirip,bu yufkanın kenarlarını içeri katladım.(Alttaki yufkanın kenarları halen dışarıda.Yukarıda yaptığım işlemi tekrarladım.Sırasıyla peynirli karışımın kalan kısmı,üzerine yarım yufka didikledim.Üzerine yağlı sos gezdirdim.Sostan en üste gezdirmek için bir miktar ayırdım.Üzerine bir bütün yufkayı yine kenarlarını içeri gelecek şekilde kapattım.

En alttaki yufkanın kenarlarını en üstte birleştirip kapattım.

Böreğin üstünde 6-7 adet bıçakla delikler açtım.Ayırdığım yağlı karışımı böreğin üzerine gezdirdim.

En kısık ateşte tavayı sağa sola çevirerek,böreğin her köşesinin eşit miktarda kızarmasını sağladım.Kısık ateşte pişirmelisiniz.Aksi taktirde içi çiğ kalabiliyor.

Böreği spatula yardımıyla kaldırıp kızarıp kızarmadığını kontrol ettim.Kızardığından emin olunca ben düz bir kapak yardımıyla ters çevirdim.Düz bir tepsi yada büyük düz bir tabak yardımıyla yapabilirsiniz.

Tavaya çok az bir tereyağı ilave edip eritip böreğin diğer tarafınıda aynı şekilde tavayı çevirerek pişirdim.Sıcak sıcak servis yaptım.

Afiyet olsun,

 

NOT:Ben bu sefer tavada yaptım.Siz önceden ısıtımış 200 C ısılı fırında pişirebilirsiniz.Bu şekildede çok lezzetli oluyor.

İç malzemesi olarak kıymada kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !